Vojenští policisté se na misi v Kosovu začleňují do italské jednotky

2.jpg
  • 25.7.2023
  • Klára Pomajbíková

Od července 2023 působí v rámci zahraniční operace Joint Enterprise na území Kosova jednotka Vojenské policie (jVP KFOR), která je součástí mezinárodní specializované jednotky MSU KFOR (Multinational Specialised Unit Kosovo Forces) spolu s italskými karabiniéry.

Čeští vojenští policisté svým působením přispívají ke stabilizaci situace na území Kosova, kde stále přetrvávají etnické nepokoje mezi Kosovem a Srbskem. Po dobu svého působení v Kosovu se budou podílet především na patrolování v operačním prostoru, monitorování situace na území a v případě protestů budou jejich schopnosti využity v rámci hotovostní jednotky pro zvládání davu, tzv. CRC (Crowd and Riot Control).

Česká skupina se postupně adaptuje v zahraniční operaci Joint Enterprise v Kosovu a sžívá se s italskými karabiniéry. V uplynulých dnech se jednotka seznámila s prostorem plnění operačního úkolu, zároveň proběhla úvodní společná cvičení s italskými kolegy. V současné době se Češi již podílí na plnění hlavních úkolů: provádějí patroly v oblasti nasazení, drží pohotovost, zabezpečují bezpečnost základny a další.

V úvodních dnech zahraniční operace navštívil jednotku také vedoucí zastupitelského úřadu České republiky v Kosovu Pavel Bílek.

Pozitivní a profesionální přístup k plnění úkolu a řádné reprezentaci Vojenské policie ukázali příslušníci jVP KFOR také při společné účasti s českými vojáky 24. ÚU HQ KFOR (ti zde působí na mezinárodním štábu velení mise) na „Dni otevřených dveří KFOR.ʺ

„V prvních dnech našeho působení zde bylo nejdůležitější prolomit jazykovou bariéru, pochopit, jak jednotka MSU funguje a jak můžeme co nejrychleji naskočit do rozjetého vlaku. Výkon policejních činností je v oblasti stabilizačních operací velmi specifický a rozdílný od naší práce doma. Je třeba mít oči a uši otevřené a velmi pečlivě vnímat všechny drobné detaily, které se nám naši italští kolegové snaží předat přímo na místech, kudy naše patroly projíždí. Díky maximální vstřícnosti a neuvěřitelné ochotě italských karabiniérů se nám daří všechna úskalí nového působení překonat. A jak sami italští vojáci říkají “piano, piano”, tedy pomalu a v klidu se dostávat do plnění policejních úkolů na celém území Kosova,ʺ shrnul úvodní dny působení v Kosovu velitel první jednotky VP KFOR, plukovník Zdeněk Koreczki.

  • V letech 1999 až 2013 bylo součástí MSU také francouzské národní četnictvo, estonská vojenská policie a rakouská vojenská policie. Nicméně, od roku 2013 je MSU složeno pouze z italských karabiniérů. Jejich primárním úkolem je patrolování na celém území Kosova a zvláště pak v katastru města Mitrovica, především mostu přes řeku Ibar, rozdělující Mitrovici na část kosovskou a srbskou. Jednotka českých vojenských policistů je tedy v rámci MSU významným prvkem také z historického hlediska, znovu oživující význam slova “mnohonárodní”.
2.jpg