SWAT SPRING 2023 – úspěšné prohloubení spolupráce mezi jednotkami Vojenské policie

  • 4.8.2023
  • Klára Pomajbíková

Na konci měsíce května se v Centru výcviku v Lešti na Slovensku uskutečnila úspěšná akce SWAT SPRING 2023, která přilákala pozornost týmů Vojenské policie z České a Slovenské republiky. Tato prestižní událost sloužila jako platforma pro vzájemnou výměnu zkušeností, odborných dovedností, jako příprava na efektivní řešení krizových situací, a také pro představení nejnovějšího vybavení.

SWAT SPRING je každoroční mezinárodní událost, která se koná obvykle na jaře a na podzim výcvikového roku. Přináší příležitost pro cvičení, přátelské soutěžení a spolupráci mezi elitními jednotkami pohotovostních oddělení. Letošního ročníku mělo možnost zúčastnit se 12 vybraných příslušníků pohotovostních oddělení z Tábora a Olomouce.

Během nabitého pětidenního programu byli účastníci vystaveni simulovaným scénářům, které zahrnovaly různé taktické situace a trénink FIBUA a CQB. Perličkami v programu bylo například rychlé zasazení týmu na budovu, koordinace jednotek, zadržení podezřelých, osvobození rukojmích, střelba z vozidel a zvládnutí krizových situací. Cílem bylo procvičit a zdokonalit dovednosti v rámci speciálního nasazení a koordinace týmu. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

"Jsme hrdí, že jsme mohli být součástí akce SWAT SPRING 2023. Tato událost nám umožňuje posílit spolupráci mezi jednotlivými týmy a velitelstvími a zlepšit celkovou úroveň připravenosti," řekl npor. P. K., příslušník  pohotovostního oddělení Vojenské policie z Olomouce. "Tato událost je také důležitým fórem, které umožňuje příslušníkům zásahových skupin sdílet know-how a být informováni o možnostech nejnovějšího vybavení a inovativním řešení pro výkon jejich služby."

SWAT SPRING 2023 se ukázal být úspěšnou akcí, která přispěla k posílení spolupráce mezi mezinárodními týmy Vojenské policie. Účastníci si odnesli nejen nové dovednosti a zkušenosti, ale také užitečné kontakty a inspiraci pro budoucí operace.