Stáž příslušníků 1. jednotky Vojenské policie MSU KFOR

carab.jpg
  • 30.3.2023
  • Klára Pomajbíková

V březnu letošního roku proběhla první stáž příslušníků 1. jednotky Vojenské policie MSU (neboli Multinational Specialized Unit) KFOR v místě budoucího nasazení u italských Carabinierů v Kosovu.

Od 1. července 2023 by měli čeští vojenští policisté a italští Carabinieri společně plnit úkoly v rámci mezinárodní specializované jednotky a dohlížet tak na bezpečnost a dodržování práva v Kosovské republice.

Tato jednotka působí na teritoriu od samotného počátku konfliktu. V původním mezinárodním uskupení měli, mimo Itálie, zastoupení také příslušníci z Francie, Estonska a Rakouska. Nyní italští kolegové působí v jednotce již více než 10 let samostatně. Čeští příslušníci se v letošním roce začlení do organizační struktury a opět naplní statut mnohonárodní jednotky.

MSU ve prospěch Kosovo Forces vyčleňuje četu QRF (Quick Reaction Force), která pro stabilizační operace disponuje schopnostmi CRC (Crowd Riot Control) a Search Ops. Naši vojenští policisté postupně čerpají cenné zkušenosti a rady od již zkušených matadorů projektu, Carabinierů. Věříme, že nás čeká vzájemně obohacující spolupráce.