Rozkaz ministryně obrany ke Dni vítězství

  • 9.5.2023
  • Klára Pomajbíková

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně,

před 78 lety skončila nejstrašnější válka v lidských dějinách. Zvítězily v ní utlačované národy nad nacistickou tyranií. A přinesla svobodu také naší zemi.

Hitler, Mussolini a o pár měsíců později i japonský císař však byli poraženi až poté, kdy si celý svět uvědomil, že proti zlu se musí postavit všichni společně. Součástí spojeneckých armád na východní i západní frontě byli také naši českoslovenští vojáci. A proti okupantům se postavili i odbojáři u nás doma. Můžeme se pochlubit tisícovkami hrdinů, kteří položili život za svou vlast.

Nedávno jsme se rozloučili s naším posledním žijícím stíhacím pilotem RAF, armádním generálem Emilem Bočkem. Právě západní letci byli naší výkladní skříní ve statečném boji za svobodu. Ale my se hrdě hlásíme ke všem našim československým vojákům, kteří bojovali u Tobruku, u Sokolova, na Dukle, u Dunkerque či seskočili na území protektorátu jako rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Čas je neúprosný a postupně nás opouští váleční veteráni, kteří na vlastní kůži zažili slavné boje československých vojáků. My však na ně nikdy nezapomeneme! Navždy budou inspirací nejen pro vás – vojáky a vojákyně – ale pro celý náš národ.

Nezapomeňme však ani na to, jak moc je nebezpečné ustupovat diktátorům a válečným zločincům. Z historie jsme se již několikrát poučili, že se jim nedá věřit. Také Hitler tehdy prohlašoval, že Sudety jsou jeho posledním územním požadavkem a že touží po míru. A jak to dopadlo, víme všichni moc dobře – okupací téměř celé Evropy a pokusem o vyhlazení celých národů.

Dnes čelí Evropa nemenší hrozbě v podobě dalšího diktátora, který touží ovládat Evropu i celý svět. Také on své pravé úmysly skrývá pod spoustou lží o záchraně ruského národa, o přinesení míru a spravedlnosti na Ukrajinu. Realita na východě Evropy však ukazuje pravý opak.

Právě proto podporujeme naše ukrajinské přátele v jejich boji za svobodu. A právě proto musíme urychleně investovat do naší armády a posilovat své obranné schopnosti. V prvé řadě tak musíme plnit náš alianční závazek ve výši 2 procent HDP. A jsem ráda, že to pochopili nejen mí vládní kolegové, ale i poslanci, když podpořili příslušné legislativní změny. A pevně věřím, že se k nim brzy přidají i senátoři.

Nikdo z nás si válku v Evropě nepřeje. Jsme však poučeni z naší historie, že jedinou obranou proti ní nejsou ústupky diktátorům, ale naopak demonstrace připravenosti se bránit. A tentokrát na tuto obranu nejsme sami. Máme silné a spolehlivé spojence. Nyní je Severoatlantická aliance ještě o něco silnější. Posílilo nás Finsko a brzy přivítáme 32. člena - Švédsko. Nemáme proto důvod se Putina bát.

A já vím moc dobře, že vy, vojáci a vojákyně, jste na obranu naší země a na případné další bezpečnostní hrozby dobře připraveni. Úzce přitom spolupracujete s našimi spojenci. Podílíte se na společné alianční obraně v Lotyšsku, Litvě a na Slovensku i na dalších společných cvičeních a úkolech. Jsem proto přesvědčena, že společně uchováme naši zemi a naši svobodu, které nám před 78 lety vybojovali předci, pro další generace a zabráníme tomu, aby si Evropa musela opět prožít světovou válku.