Rozkaz ministryně obrany ke Dni válečných veteránů

  • 13.11.2023
  • Klára Pomajbíková

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně!

Před 105 let skončila 1. světová válka. Do té doby největší konflikt v lidských dějinách si vyžádal miliony padlých vojáků i civilních obyvatel. Příměří z 11. listopadu 1918 poté začal slavit celý svět jako Den válečných veteránů. Měl se stát výzvou, aby lidé už žádné války nevedli.

Jak víme, toto přání se lidstvu nesplnilo. O dvě desetiletí později propukl na Zemi ještě strašlivější ozbrojený střet. Ale ani 2. světová válka nebyla bohužel tou poslední. Také v 21. století bohužel umírají lidé ve válečných konfliktech. Tomu jsme svědky na Ukrajině a nově také v Izraeli. I tentokrát jsou oběťmi především bezbranní lidé. V tom se agresoři z Ruska či z palestinského Hamásu velmi podobají Hitlerovi.

Je proto přirozené, že svobodný svět fandí těm, kdo se brání takovému bezpráví. I z toho důvodů Česká republika od počátku podporuje naše přátele na Ukrajině, stejně jako v Izraeli.

Pokud si tedy v těchto dnech připomínáme padlé vojáky, modlíme se v prvé řadě za všechny, kdo v současnosti pokládají svůj život za svobodu a demokracii. A přejeme Ukrajině a Izraeli, aby brzy válku vyhráli a dál mohli žít v míru.

My Češi totiž moc dobře víme, co znamená ztratit svobodu. Také pro ni umíraly tisíce a tisíce našich předků. Nikdy proto nezapomeneme na československé legionáře, kteří položili své životy za vznik Československa. Stovky hrobů připomínají jejich hrdinství na ruské, italské a francouzské frontě.

Jsme rovněž hrdí na všechny československé vojáky a domácí odbojáře, kteří se postavili nacistickému zlu. S úctou vzpomínáme na československé letce RAF, bojovníky u Sokolova, na Dukle či u Tobruku. Bohužel mezi námi je již jen několik posledních desítek pamětníků. O to je větší důvod si tyto druhoválečné bojovníky připomínat.

Ale své hrdiny má už i naše novodobá armáda. V zahraničních operacích jsme již přišli o třicet vašich kolegů. Také na jejich počest si připínáme na klopy vlčí máky a chováme k nim velikou úctu.

Nezapomínáme ale ani na ty, kteří se ze zahraničního nasazení vrátili v pořádku a patří k dnes již velmi početné komunitě novodobých válečných veteránů. Právě na jejich potřeby se chceme nyní více zaměřit, bez ohledu na to, zda stále slouží v armádě nebo odešli do civilu. Proto zásadním způsobem měníme dosavadní systém péče o válečné veterány, aby jeho těžiště bylo zaměřeno právě na účastníky novodobých misí.

Od začátku roku budou těm z vás, kdo mezi novodobé veterány patříte, pomáhat v každém kraji kontaktní pracovníci Agentury pro podporu válečných veteránů. Budou vám důležitou oporou pro řešení drobných praktických problémů, ale i těch nejsložitějších životních situací. Postupně v každém kraji vzniknou také nová Centra péče a podpory pro válečné veterány, která navazují na původní myšlenku komunitních center. Ta budou kromě pomoci sloužit i jako místa setkávání veteránů a jejich blízkých.

Zároveň nově upravujeme také fungování Vojenského fondu solidarity a rozšiřujeme okruh možných adresátů jeho pomoci tak, aby ji mohli čerpat všichni váleční veteráni a jejich rodiny, kteří se dostanou do těžké životní situace. To dosud nebylo možné.

Váleční veteráni si naši úctu nepochybně zaslouží. A my děláme všechno proto, aby se jim dostalo obdobné péče, jaká je běžná v dalších demokratických zemích.

  

Jana Černochová

ministryně obrany České republiky