Home page > Aktuality > Naše kolegyně se stala první ženou, která byla jako bezpečnostní důstojník pověřena dohledem nad bezpečností na poloostrově Sinaj v rámci Multinational Forces and Observers.

Naše kolegyně se stala první ženou, která byla jako bezpečnostní důstojník pověřena dohledem nad bezpečností na poloostrově Sinaj v rámci Multinational Forces and Observers.

Kapitánka Petra Olšaníková má zkušeností na rozdávání. Začínala u Policie České republiky jako civilní zaměstnanec, než se vypracovala až do protidrogové skupiny. Absolvovala řadu zahraničních misí a kurzů, a to včetně působení v Iráku, Kosovu a naposledy na Sinaji, kde zemřela i první žena v uniformě v české novodobé historii Michaela Tichá.

Kdy jste se rozhodla pro službu v ozbrojených složkách?
Uvažovala jsem o ní od studia na gymnáziu. Po návratu z Londýna, kde jsem byla na studijně-pracovním pobytu téměř dva roky, jsem zamířila nejkratší cestou k Policii České republiky. Tam jsem nejdříve pracovala jako civilní zaměstnanec a poté jako asistent vyšetřovatele na Úřadu vyšetřování pro Prahu 1.

Ale nakonec jste byla na protidrogovém. Tam jistě nebyla nouze o zajímavé případy. Na co ze své kariéry u policie vzpomínáte?
K Vojenské policii jsem odcházela z protidrogové skupiny SKPV (Služba kriminální policie a vyšetřování, pozn. red.) Praha 1, kdy jeden z mých posledních případů začal tím, že o mě měl zájem drogový dealer. Aby na mě zapůsobil, obstaral značné množství pervitinu. Tím naši potenciální lásku odsoudil k jednoznačnému zániku. Skončil jako obviněný z trestného činu. Navíc následná informační zpráva obletěla různá oddělení v Praze 1 a všechny dokonale pobavila.

Věřím, že historka baví dodnes, ale co vás přivedlo k Vojenské policii?
Na kurzu pro vyšetřovatele v Pardubicích, který trval deset měsíců – to jsem ještě byla u Policie České republiky –, jsem poznala svého pozdějšího manžela, který pocházel z Olomouce. Po ukončení kurzu jsme společně začali řešit, kde bychom mohli bydlet. Chtěla jsem přejít do SKPV do Olomouce, ale z Prahy mě nechtěli uvolnit, protože úspěchy s drogovými dealery byly fenomenální. A tak jsem po úspěšném zvládnutí přijímacích testů k Vojenské policii (VP) dala u péčéerky výpověď a zamířila do Olomouce...

 

Více zajímavých informací se dozvíte v kompletním článku publikovaném zde: 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petra-olsanikova-vojenska-policie-mis...

 

Obr. 1: Bezpečnostní náčelník MFO Sinaj

Obr. 2: Všechno dopadlo dobře, Petru nakonec na kurzu uhasili :-) 

 

 

Nahoru