Mnohonárodní prapor Vojenské policie uspěl v prověrce schopností, chystá se na certifikaci

podpis-transfer-of-authority.jpg
  • 16.10.2023
  • Klára Pomajbíková

Rozehry incidentů nejen v informační doméně, ale i rozsáhlé zapojení vojáků Aktivní zálohy Vojenské policie a premiérová účast národů, které nejsou součástí projektu Multinational Military Police Battalion (MNMPBAT). I tak letos vypadá největší mezinárodní cvičení Vojenské policie SHARP LYNX 2023. Dvoutýdenní prověrky schopností se kromě příslušníků VP z České republiky účastní také vojenští policisté ze Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska a Gruzie. Na Libavé se jich v uplynulých dvou týdnech sešlo celkem 362.

Cvičení SHARP LYNX 2023 navazuje na cyklus taktických cvičení v terénu (tzv. LIVEX) BLACK BEAR. „Cílem je především prověřit schopnosti NATO MNMPBAT v případě kolektivního nasazení při stabilizační operaci. Prověřována je zejména schopnost velitele praporu a jeho štábu plánovat a řídit operaci v mezinárodním prostředí za využití podpory partnerů.“ sdělil ředitel cvičení, plukovník Roman Gavlas. Cvičící jednotky se podle něj musely vypořádat s téměř čtyřicítkou incidentů.

Přípravný tým nachystal pro rozehru scénáře zahrnující základní úkoly praporu: CRC (Crowd Riot Control – zvládání davu), C&S Operations (Cordon and Search – vyhledávací operace) spolu s DetOps (Detention Operations – zadržovací operace), CPT (Close Protection Team – ochrana osob). Konkrétním příkladem rozehry byl útok dronů na základnu, napadení kolony vozidel, při kterém došlo ke zranění, vypořádání se s výpadkem spojení nebo zastavení dezinformační kampaně a informování přítomných zástupců médií.

Během LIVEX je hodnocena rychlá a správná reakce na incidenty. Jako velmi přísnosné hodnotili příslušníci mezinárodního praporu zapojení odborníků z Velitelství informačních a kybernetických sil, kteří se podíleli na přípravě a provedení incidentů zaměřených na kybernetické hrozby a útoky, které byly simulovány vůbec poprvé.

Vojáky ve výcvikovém zázemí srubového tábora Smilov navštívil náčelník Vojenské policie, jeho zástupce, a také představitelé Vojenských policií ze Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska, Gruzie a dalších zemí. Jednotky po celou dobu cvičení sledoval hodnotící tým pod vedením podplukovníka Adama Stadnika z Polska.

Vojenská policie ČR letos převzala předsednickou roli v projektu MNMPBAT, a s tím i odpovědnost za koordinaci všech výcvikových aktivit. S rolí předsednictví, mimo předsedy koordinační skupiny (CCG - Command and Coordination Group), je rovněž spjatý závazek obsazení klíčové pozice velitele praporu.

Jednotky dosahující požadované odborné připravenosti jsou posuzovány podle metodiky NATO CREVAL (Combat Readiness Evaluation - vyhodnocení bojové připravenosti). Dle připravených plánů by mělo k recertifikaci MNMPBAT dojít v horizontu dvou až čtyř let. Letošní ročník SHARP LYNX 2023 je jedním z nezbytných kroků, které k certifikaci dle NATO standardů směřují.

Mnohonárodní prapor bude po certifikaci schopen plnit široké spektrum policejních úkolů způsobem, jaký definují alianční doktríny. Charakter jej předurčuje zejména pro stabilizační operace na podporu míru, které zahrnují vojenskou pomoc a podporu civilních úřadů, poskytovaní humanitární pomoci při odstraňování následků živelných katastrof nebo operace k zajištění evakuace nebojujícího obyvatelstva.

podpis-transfer-of-authority.jpg
cinnost-na-hlavnim-vjezdu-do-zakladny-_2_.jpg
nastup-jednotek-vojenske-policie.jpg
kontrola-vozidla-prijizdejiciho-do-zakladny.jpg