Mezinárodní výcvik v oblasti využívání služebních psů Vojenské policie

  • 4.7.2024
  • Klára Pomajbíková

Ve dnech 23. – 28. 6. 2024 proběhl v německém městě Fritzlar mezinárodní výcvik v oblasti využívání služebních psů pro plnění úkolů vojenských policií členských států NATO. Cílem této přípravy je rozvíjet schopnosti psovodů a psů Vojenské policie v globálním prostředí, sladění taktických postupů ve využívání psů a sdílení zkušeností z oblasti výstroje a materiálu používaného k plnění úkolů K9. Neméně důležitou složkou setkání kynologů je porovnání využití, výcviku, schopností a vlastní metodiky výcviku psovodů a služebních psů v jednotlivých participujících státech, kterými pro letošní rok byly Spolková republika Německo jako pořadatelská země, Belgie, Polská republika, Chorvatská republika a Česká republika. Z české Vojenské policie byli na výcviku tři zástupci, garant z Hlavního velitelství Vojenské policie v Praze, kynolog z Velitelství VP Tábor se služebním psem zaměřeným na vyhledávání výbušnin, druhým psem zaměřeným na vyhledávání omamných a psychotropních látek (OPL) a kynolog z Velitelství VP v Olomouci s hlídkovým všestranným služebním psem. 

Výcvik byl společnou tréninkovou platformou pro služební psy různého zaměření, jak pro hlídkové všestranné, tak i pro ty zaměřené na speciální pachové práce. Hlavní body prvního dne výcviku, kterému předcházela nezbytná agenda v podobě veterinární přejímky, registrace a poučení účastníků, zahrnovaly překonávání překážek, hledání výbušnin a omamných a psychotropních látek v objektu přehradní nádrže, zadržení podezřelé osoby, a také modelové situace v poskytování první pomoci zraněným služebním psům pod taktickým námětem (neboli K9 TCCC – Tactical Combat Casualty Care). Úvodním úkolem výcvikového dne bylo překonávání překážek - probíhalo na hrázi přehradní nádrže a zahrnovalo slanění psovoda se psem v závěsu po stěně hráze k dalšímu plnění úkolů. Hned v úvodu tedy prověřilo fyzickou připravenost psovodů a neohroženost jejich čtyřnohých svěřenců. 

Druhý den byl opět velmi zajímavý a přinesl účastníkům možnost prohloubit své dovednosti v dalších technikách poskytování první pomoci služebním psům, nácvik nasednutí a vysednutí z vrtulníku Airbus H145, seznámení s bezpečnostními opatřeními a specifiky přepravy služebních psů. Během letecké přepravy byl také proveden nácvik extrakce, neboli rychlého taktického vyzvednutí psovodů a služebních psů na laně jeřábu vrtulníku. 

„Výcvik tohoto zaměření v mezinárodním prostředí je důležitý pro rozvoj vzájemné spolupráce mezi kynology vojenských policií aliančních zemí. Naši psovodi získávají cenné odborné znalosti a mají možnost prohloubit ty stávající. Jejich účast přináší nezbytný osobní i profesní rozvoj z hlediska jazykové přípravy zaměřené na odbornou terminologii a metodiky výcviku služebních psů.“ zhodnotil výcvik mjr. František Hanslík, hlavní kynolog Vojenské policie.