Drill Fest 2024 nově v Olomouci!

DrillFest 2024
  • 5.6.2024
  • Klára Pomajbíková

Dne 6. června se na Horním náměstí v Olomouci opět po roce představí jednotky čestných stráží Maďarska, Polska, Německa, Slovinska, Slovenska a samozřejmě České republiky v programu, který ukáže jejich umění s puškami. V rámci přehlídky exhibičních vystoupení DrillFest nově vystoupí jednotka z USA.

„Zahájení přehlídky bude předcházet vystoupení Ústřední hudby Armády České republiky od 15:30. Slavnostní napochodování jednotek v 15:50 odstartuje dvouhodinové vystoupení. Diváci uvidí precizní a přesné zacházení s puškami v náročných pochodových sestavách. Vojáci předvedou své nevšední mistrovství, za kterým se skrývají hodiny tvrdého výcviku. Exhibiční vystoupení jednotky Čestné stráže Armády České republiky pak celou akci ukončí," říká velitel Posádkového velitelství Praha, plukovník Radek Šíba. Akce se zúčastní exhibiční jednotka Čestné stráže Armády ČR, jednotky z Maďarska, Polska, Německa, Slovinska, Slovenska, Čestná stráž prezidenta Slovenské republiky a letos poprvé jednotka ze Spojených států amerických.

„Naše exhibiční jednotka Čestné stráže AČR je zajímavá i tím, že jsou zde zastoupeny také ženy. Puška, s níž vojáci cvičí, je téměř pětikilová. Není to žádná odlehčená verze určená pro exhibice, jak by se mohlo zdát, ale jedná se o klasickou pušku určenou pro protokolární účely. Příslušníci exhibiční jednotky musí všechny cviky s touto puškou ovládat bez rozdílu - ať se jedná o vojáka či vojákyni," dodává Šíba, podle něhož si vojáci choreografie vystoupení vymýšlejí vždy sami. „Snaží se, aby upoutali diváky zajímavými invencemi a precizní pořadovostí. Podobné exhibice lidé nemají příležitost vidět při oficiálních akcích, ale jen při zcela výjimečných jako je tato," zdůrazňuje. 

 

Vojenská policie u akce obdobného rozsahu nesmí chybět, a to zabezpečením příjezdu a odjezdu účinkujících a spoluorganizací zabezpečení samotné akce.