11. ročník Memoriálu Vojtěcha Plačka v Mladkově zná své vítěze

  • 7.11.2023
  • Klára Pomajbíková

V letošním roce se konal již jedenáctý ročník Memoriálu Vojtěcha Plačka, prestižního obranářského závodu služebních psů. Tato událost přilákala soutěžící z celé České republiky i ze zahraničí, kteří se utkali v náročných disciplínách a předvedli své schopnosti v práci se služebními psy.

Tato událost se během let svého konání stala významnou a velmi dobře hodnocenou soutěží pro služební psy ozbrojených složek, na kterou se účastníci rádi a s nadšením vrací. Představuje nejen příležitost pro psovody a jejich čtyřnohé partnery, aby mohli sdílet své zkušenosti a poznatky v oblasti výcviku služebních psů, ale také příležitost pro odbornou veřejnost obdivovat a ocenit jejich práci.

Letošní ročník přivítal sedmnáct soutěžících. Byli mezi nimi zastoupeni příslušníci Vojenské policie, Armády ČR, Policie České republiky, Městské policie Praha a Městské policie Jaroměř, Vězeňské služby, Celní správy, a také Vojenské polície Slovenské republiky a Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenské republiky. Tento rok se pořadatelé rozhodli přinést účastníkům nové výzvy a překvapení, které dodaly závodu na vzrušení a dynamice. Soutěžící byli vystaveni náročným praktickým úkolům, které se zaměřovaly na jejich dovednosti ve vyhledávání, poslušnosti, obraně a dalších klíčových aspektech práce služebních psů.

V závodě bylo zkušenými rozhodčími, za neopomenutelné pomoci figurantů, hodnoceno celkové pořadí, nejlepší poslušnost dle platného národního zkušebního řádu ZVV 1, zjišťovalo se, který pes je nejodvážnější a samozřejmě se rozhodovalo i o tom, který z přihlášených služebních psů z řad Vojenské policie je pro daný ročník ten nejlepší.

Dlouhodobě je pro psy jednou z nejobtížnějších soutěžních disciplín takzvaný revír v terénu, který je složitý na trénink i soutěžní provedení. V něm má pes časový limit na nalezení jedné nebo více hledaných osob ukrytých ve vyznačeném území s rozmanitým porostem i krajinným rázem. Čas běží od vypuštění psa psovodem, následně se za psem, po předem určené ose postupu, vydá také psovod, který by měl mít předem promyšlenou pátrací strategii, aby byl ve striktním čase a neznámém terénu při pátrání úspěšný. Pes musí jednoznačným způsobem označit výskyt osob v určené oblasti. Na tuto disciplínu navázal revír v budově, kde si psovodi se svěřenci většinou spravili chuť ziskem ceněných bodů, kterých se jim při revíru v terénu nedostávalo.

Nejen pro psovoda je rozdíl, zda se hledá ztracená, případně zraněná osoba nebo se v chráněném perimetru vyskytuje osoba nežádoucí, či dokonce pachatel závažnější trestné činnosti. I tyto situace jsou zakomponovány do závodu, například při modelové situaci označené jako přepad při pochůzce, kdy agresor nečekaně vyběhne zpoza předem neznámého krytu s cílem napadnout psovoda při jeho rutinní pochůzkové činnosti. Zde je to pouze na služebním psovi - musí zákrok provést sám bez povelu a zareagovat na bezprostředně hrozící nebezpečí, které musí odvrátit předtím, než dojde k fyzickému kontaktu pachatele s psovodem. Při soutěži hodnoceno plným počtem bodů, při služební činnosti v reálném životě to může znamenat záchranu života psovoda.

Po dvou náročných a napínavých soutěžních dnech přišel všemi očekávaný okamžik slavnostního vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen od štědrých sponzorů. Absolutním vítězem a držitelem putovního poháru a plakety se stal strážník MP Praha František Škvrna a jeho pes Chris Kyle Clever Fox, druhou příčku obsadil praporčík Milan Marušinec se svým svěřencem Arzénem ze Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenské republiky. Třetí příčka patřila podporučíkovi Radkovi Urbanovi se psem Dobbym z VSSK Rapotice.

Nejlepším psem Vojenské policie se stal světlý belgický ovčák Ares nadrotmistra Miroslava Puše z Velitelství Vojenské policie Olomouc, mezi jehož excelentními disciplínami byla rozhodně poslušnost, kde ve většině případů sbíral plná bodová hodnocení a první místo mu v této disciplíně uniklo jen „o chlup“. Pouze v superlativech se dá hovořit o jednom z dalších účastníků - nejposlušnější pes i nejlepší v obranách ze všech psů byl opět celkový vítěz Chris, o čemž mohou zasvěceně hovořit figuranti, kteří to pocítili na své kůži i přes ochranný oblek, neboli „ringo“. Byla radost vidět souhru tohoto týmu při práci. Nejodvážnějším psím účastníkem letošního klání byl Dasty praporčíka Jindřicha Šulce z KŘP Znojmo, který exceloval při likvidaci výtržnosti i kontrolním zadržení s protiútokem pachatele.

Celý 11. ročník Memoriálu Vojtěcha Plačka byl pořadatelsky i soutěžně úspěšným a nezapomenutelným zážitkem pro všechny zúčastněné nejen díky tomu, že oproti loňskému ročníku byla přízeň počasí jednoznačně na naší straně a jednotlivé disciplíny prověřily hranici možností služební kynologie. Všechny účastníky klání provázela tradičně přátelská a uvolněná atmosféra. Odměnou za soutěžní snahu a vyplavený adrenalin byla i výtečná kuchyně, kterou si účastníci nemohli vynachválit.

Memoriál tedy přinesl nejen vzrušení ze zákroků a napínavou atmosféru v duchu fair-play, ale také příležitost srovnat se s ostatními, zdokonalit rozmanité dovednosti, získat nebo sdílet nové zkušenosti a oslavovat práci výjimečných služebních psů napříč složkami. Byla to opravdová prověrka psů – obranářů ve veškerých dovednostech, které by měli ovládat. Každoroční pořádání tohoto závodu přispívá k rozvoji obranářství a posiluje vzájemné vazby mezi účastnícími se ozbrojenými složkami, jejich psovody a odbornou veřejností z řad zastoupených složek.  

„Celou organizaci této akce bereme velice zodpovědně a zároveň s nadšením. Je to práce perfektně fungujícího týmu lidí, kteří, za dobu pořádání tohoto závodu, již přesně vědí, co mají dělat. Naší odměnou je být součástí závodu, hovořit se závodníky, rozhodčími, figuranty a vidět jejich spokojenost.“ Shrnul k letošnímu ročníku organizační vedoucí, nadporučík Vratislav Jirman z Velitelství Vojenské policie Olomouc.

Velké poděkování patří celému organizačnímu týmu, statečným figurantům z VeVP Olomouc, Policie ČR a Celní správy, kteří jsou právem označováni jako jedni z nejzkušenějších a nejlepších v republice, dále hlavnímu rozhodčímu, nprap. Romanu Valovi z Celní správy a v neposlední řadě také veterinárnímu dozoru z VvetÚ Hlučín, díky jejichž dohledu jsme celou dobu v bezpečí. Velký respekt patří všem odvážným závodníkům a jejich psím parťákům, bez jejichž chuti přijet, účastnit se a předvést svůj um by žádné snažení nemělo smysl.