Návrat příslušníků Velitelství Vojenské policie Olomouc ze zahraniční operace

Příslušníci VeVP Olomouc při nástupu po návratu ze zahraniční operace
  • 15.1.2024
  • Klára Pomajbíková
  • nrtm. Pomajbíková

V červenci letošního roku byla z důvodu reakce NATO na posílení bezpečnostní situace v oblasti Kosova vyslána 1. jednotka Vojenské policie, aby svými schopnostmi podpořila zahraniční operaci Joint Enterprise na území Kosova. 

Toto uskupení plní úkoly ve spolupráci s italskými Carabinieri v sestavě vojenského specializovaného prvku (tzv. Military Specialised Unit – MSU). Jednotka MSU je využívána ke stabilizačním operacím, například ke sběru dat a vyhodnocování informací z kriminálního prostředí. Podílí se však i na monitorování situace při protestech a nepokojích, které v roce 2022 začaly mezi Srbskem a Kosovem eskalovat a na které je schopna reagovat. Mimo jednotku MSU působí v Kosovu také dva vojenští policisté - kynologové se služebními psy. Ti jsou vyčleněni ve struktuře mnohonárodní Vojenské policie (MNMP – Multinational Military Police), která je v přímé podřízenosti Force Provost Marshalla KFOR. 

Pátek 12. ledna 2024 byl na Velitelství Vojenské policie Olomouc slavnostním dnem, kdy bylo ve vzduchu cítit elektrizující očekáváním návratu kolegů z Kosova do rodné vlasti. V Žižkových kasárnách příslušníky hodinu po poledni přivítal velitel Velitelství Vojenské policie Olomouc, plukovník Roman Gottfried, spolu s dočasně zastupujícím zástupcem velitele, majorem Zdeňkem Kalinou a zástupcem náčelníka Pohotovostního oddělení v Prostějově, jehož příslušníci tvořili majoritu navrátilců. 

Plukovník Gottfried pronesl k nastoupeným vojenským policistům krátkou řeč, kde shrnul a ocenil dosavadní působení jednotky Vojenské policie v Kosovu „Po jedenácti letech jste italským Carabinierům pomohli vytvořit reálný mnohonárodní základ v sestavě vojenského specializovaného prvku. Vaše práce v Prištině rozhodně nebyla jednoduchá a uplynulý půlrok přinesl nejednu výzvu, které jste museli čelit. Zvládli jste to, zanechali jste skvělou českou stopu, na kterou budou moci plynule navázat kolegové z Velitelství Vojenské policie Tábor v další rotaci.“ 

Ve velitelově hlase byla cítit hrdost, když dodával: „A to není zdaleka všechno. Naše společné úsilí bylo úspěšné natolik, že ze strany Poslanecké sněmovny došlo ke schválení návrhu prodloužení mandátu a jednotku budeme u našeho velitelství stavět pravděpodobně i v roce 2025. Chceme motivované a odhodlané vojenské policisty, kteří štafetu dohledu nad dodržováním práva a bezpečností v Kosovské republice převezmou.“ Následoval pevný stisk ruky se všemi příslušníky a přání hladkého přechodu zpět do domácího prostředí a zvládnutí s ním spjatých radostí i povinností. 

Dne 8. ledna 2024 byli během slavnostního ceremoniálu příslušníci 1. jednotky VP MSU KFOR pod velením plukovníka Zdeňka Koreczkého vystřídáni 2. jednotkou Vojenské policie, v jejímž čele stojí plukovník Konstantin Kasík. Nová třicítka vojenských policistů bude plnit obdobné úkoly, jako jednotka předávající kosovské teritorium. V rámci ceremoniálu vystoupil italský velitel MSU Ruggiero Capodivento, který odjíždějícím českým vojenským policistům poděkoval za výbornou spolupráci, vyzdvihl význam jejich působení v Kosovu, profesionalitu i podporu dobrého jména České republiky a popřál všem Čechům vše dobré v profesním i osobním životě.