Workshop a setkání plánovacího týmu Mnohonárodního praporu Vojenské policie (MNMPBAT)

  • 31.1.2023
  • Klára Pomajbíková

Vojenská policie z České republiky pro rok 2023 převzala předsednictví v projektu Mnohonárodního praporu Vojenské policie (Multinational Military Police Battalion - MNMPBAT), což znamená vedoucí roli při koordinaci veškerých výcvikových aktivit, a také samotné převzetí velení jednotce prostřednictvím ustanoveného velitele praporu.

Prapor je složen z příslušníků Vojenských policií partnerských států NATO: České republiky, Slovenské republiky, Chorvatska, Polska, a také Gruzie, která má od loňského roku statut partnera projektu MNMPBAT. Předsednictví projektu s sebou nese zavazující potřebu vojenských policistů všech participujících států být výborně psychicky, fyzicky i odborně připraveni a dokonale vycvičeni.

Aktivity MNMPBAT souhrnně zastřešují plánovací konference, workshopy, štábní nácviky, velitelsko-štábní cvičení a počítačově simulovaná taktická cvičení (tzv. Computer Assisted Exercise, CAX). Všechny dříve zmíněné aktivity jsou realizovány pouze štábně a za přítomnosti velení, případně za pomoci počítačové simulace bez přímého zapojení účastníků jako „živé cvičící síly v poli“. Společně vedou k vyvrcholení společného výcviku v podobě taktického cvičení v terénu – tzv. LIVEX, kde dojde k reálnému zapojení cvičící síly, nejen k plánování a zpracování dokumentace.

Dle plánu činnosti a v souladu s výše zmíněným, se tedy ve dnech 23. - 27. 1. 2023 ve výcvikových prostorech vojenské základny polského města Minsk Mazowiecki, souběžně uskutečnily dvě důležité aktivity – setkání mezinárodního plánovacího týmu (tzv. Multinational Core Planning Team, MCPT) a první letošní workshop mnohonárodního praporu Vojenské policie, který zahájil další návazné činnosti a jak se říká, účastníky naladil
„na stejnou notu“.

Cílem workshopu bylo dosažení operační připravenosti účastníků, zejména bylo třeba revidovat a následně procvičit systém velení, řízení a jednotlivých kroků rozhodovacího procesu v rámci MNMPBAT před výcvikovým rokem 2023. Účastníci workshopu také dále zrevidovali a aktualizovali standardní operační postupy, tzv. SOP v reakci na turbulentní globální situaci a výcvikové prostředí. Noví příslušníci se seznámili se strukturou, jednotlivými náčelníky pracovišť a návazně také aktuálními  i budoucími úkoly. Samozřejmě se promptně zapojili do kontinuálního upevňování schopností a dovedností stálých členů jednotlivých sekcí v rámci MDMP.

Úkolem plánovacího týmu MCPT bylo, jak již název napoví, podrobné naplánování výcvikového roku a dílčích činností, zejména příprava pomyslného vrcholu v podobě taktického cvičení v terénu LIVEX 2023, které se uskuteční v měsíci říjnu na teritoriu Velitelství Vojenské policie Olomouc.

Delší doba pro kvalitní přípravu je nutná, je třeba domluvit se na vytvoření scénáře cvičení (kterého se pravděpodobně bude účastnit až 250 cvičících příslušníků), zabezpečení nezbytné logistické podpory, zpracování technické dohody a dalších potřebných dokumentů pro úspěšnou realizaci (např. MEL-MIL s rozehrami incidentů) smysluplného zapojení sil a prostředků Vojenské policie.

Workshop a pracovní setkání plánovacího týmu jsou spjaté a vzájemně se doplňují. Z plánovacího týmu se pro LIVEX vyčlení ředitelství cvičení, tzv. EXCON, které bude protiváhou štábu praporu při imitaci reálného nasazení. Prvního letošního workshopu se celkem zúčastnilo 44 vojenských policistů z 5 participujících států. Setkání plánovacího týmu (MCPT) se zúčastnilo 29 vojenských policistů.

V letošním roce opět, po pauze způsobené účastí ve cvičení partnerských zemí NATO nebo pandemií, navážeme na tradiční cyklus větších taktických cvičení v terénu pod přímým organizačním námětem a zabezpečením všech činností ze strany Vojenské policie. Poslední cvičení, které se mohlo organizační náročností, formátem a nasazením sil a prostředků pro Vojenskou policii rovnat letošnímu LIVEXu, se konalo v roce 2015. V roce 2016 jsme mezinárodní jednotku VP vyčleňovali jako podpůrný prvek ve prospěch Severoatlantické Aliance v rámci cvičení Anakonda, které bylo do té doby největší polské cvičení od roku 1989 a bylo zaměřeno na nácvik obrany východního křídla NATO.