Když se řekne SERE

img_3422.jpg
  • 30.5.2022
  • Klára Pomajbíková

Při přečtení této zkratky se může rodilým mluvčím českého jazyka na tváři objevit rozpačitý úsměv, avšak pro vojáky z povolání, připravující se na aktivitu v zahraničních operacích, je význam jednoznačný. Akronym SERE vychází z prvních písmen anglických slov Survival, Evasion, Resistance a Extraction, někdy též Escape – přežití, vyhnutí se zajetí, odolnost proti využití v zajetí a asistované vyzvednutí nebo únik odloučené osoby ze zajetí. Obecně je SERE souhrn  taktik, technik a postupů, které dávají odloučené osobě nezbytné znalosti a dovednosti k přežití v takřka jakémkoliv prostředí, vyhnutí se zajetí, v případě zajetí technik a dovedností k odolání zneužití a využití možnosti úniku ze zajetí spjatému se svou vlastní, případně asistovanou záchranou. K záchraně osob, které se při své  činnosti, ať už při mírovém výcviku nebo v bojové situaci, dostanou do odloučení, je využito veškeré vojenské, civilní a diplomatické úsilí. To má za cíl získat odloučené osoby zpět do bezpečí a navrátit je do původního prostředí působnosti.

Pátek 13. května 2022 rozhodně nebyl pro 18 vojenských policistů nešťastným dnem, jelikož byl ve znamení úspěšného ukončení čtyřdenního kurzu SERE úrovně “B”. Kurz byl určen pro příslušníky Vojenské policie, kteří jsou aktuálně vyčleněni do úkolového uskupení eVA BG působícím na území Slovenské republiky, a také dalším příslušníkům, kteří se v letošním roce připravují na jiné zahraniční operace či plnění úkolů, které vyžadují vyšší míru vycvičenosti. Primárním cílem kurzu SERE je připravit vojáky na samostatnou činnost v situaci, kdy jsou neplánovaně odloučeni od jednotky a jsou odkázáni pouze na sebe a své schopnosti, ale také na to, jak se zachovat v nenadálých situacích, i při samotné záchraně. V tomto je kurz SERE výjimečný – je určen pro jednotlivce, přičemž získané a procvičené znalosti mohou být efektivně využity i v rámci skupiny. Kurz SERE je podle svého obsahu, náročnosti a analogicky i časové dotace členěn do tří úrovní. Každý stupeň výcviku zajišťuje získání teoretických znalostí, praktických dovedností a naučení či upevnění správných návyků probírané tematiky. 

Instruktor SERE, který vede výcvik, musí mít odpovídající praktické zkušenosti z působení v AČR, velkou výhodou jsou vlastní poznatky ze zahraničních operací. Samozřejmostí je splnění nejvyšší úrovně výcviku SERE. Následně patří mezi jeho povinnosti odborné vedení výcviku SERE u domovského útvaru a implementace nových poznatků do budoucího výcviku.  Nešlo by to také bez osobního nasazení a chuti instruktorů se zlepšovat, jejich ochotě “udělat něco navíc”, tedy naučit ostatní kolegy a kolegyně to, co může zásadně zvýšit jejich šanci dostat se po odloučení při zahraniční operaci v pořádku domů, i kdy a jak tyto schopnosti vhodně využít. Tohle je, velmi zjednodušeně napsáno, jeden z největších motivačních hybatelů pro instruktorskou činnost našeho kolegy, který může hrdě nosit nášivku “INSTRUKTOR SERE”.

Kurzy SERE jsou koncipovány dle jednotné metodiky a standardů NATO. Účastníci jsou nejdříve podrobně teoreticky seznámeni se všemi oblastmi dané problematiky a jejich podmnožinami dle uvedeného akronymu. Oblasti Survival a Evasion v sobě obsahují znalosti z oblasti topografie a taktického přesunu při současném využívání prostředí k zabezpečení vlastních potřeb k přežití. Dále získání bezpečné vody, opatření si a úpravu „lahodné a vysoce výživné stravy“ (např. formou sběru larev a hmyzu) nebo rozpoznáváním a sběrem rostlin a plodin.

V částech výcviku týkajících se fází Resistance a Extraction/Escape jsme zjistili, že nejdůležitější ze všeho je udržet si vůli žít. A ne jen, pokud jsme se v nepříjemné situaci ocitli sami, ale i pokud je nás v ní více. Překvapivé byly i informace, jak je možné zdánlivě beznadějnou situaci využít co možná nejlépe ve svůj prospěch. Chce to správné nastavení psychiky, rozhodovacího procesu a načasování. Velmi důležité bylo také téma, jak se aktivně a správně podílet na vyzvednutí z nepřátelského území. Řídili jsme se úslovím “Připravme se na nejhorší a doufejme v nejlepší”. Každý účastník tak mohl vyzkoušet výstup z komfortní zóny na vlastní kůži, kdy mohl posoudit reakce vlastního těla a psychiky na expozici stresovým faktorům. 

Věděli jste například, že bez potravy člověk dokáže vydržet až 3 týdny, kdežto bez tekutin pouze 3 dny? Víte, že některé outdoorové vařiče ve vyšších polohách nevaří a proč tomu tak je? Jakými způsoby lze improvizovaně rozdělat oheň, který je, kromě primárně zjevného užitku, také výrazně podpůrný prvek pro psychiku člověka? Jaký je nejvíce efektivní způsob zajištění nezávadných tekutin, případně jak se zorientovat v noci? 

Pokud dokážete na otázky položené v předchozím odstavci odpovědět, napište správné odpovědi spolu se svými kontaktními údaji na VPolomouc@army.cz, pošleme Vám malý dárek s logem Vojenské policie. Pokud Vás konkrétně zajímá některá tematika výcviku SERE, můžete se ozvat také. Jestli to není tajné, na Vaše dotazy rádi odpovíme. :-)