Jubilejní ročník Memoriálu Vojtěcha Plačka v Mladkově

img_3020.jpg
  • 21.9.2022
  • Klára Pomajbíková

Ve dnech 13. – 15. 9. 2022 se v Mladkově uskutečnil v pořadí již desátý, jubilejní ročník Memoriálu Vojtěcha Plačka. Třídenní klání obranářského závodu služebních hlídkových psů připomnělo třináct let od úmrtí kynologa Vojenské policie, Vojtěcha Plačka, který zemřel při plnění služebních povinností.

Soutěžících bylo letos celkem třináct, byli mezi nimi zastoupeni příslušníci Vojenské policie, Armády ČR, Městské policie Praha a Jaroměř, Vězeňské služby, Celní správy, a také Vojenské polície Slovenské republiky a Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenské republiky, můžeme se tedy pyšnit mezinárodní účastí. Na psovody a jejich čtyřnohé svěřence, si zkušení organizátoři z Velitelství Vojenské policie Olomouc, připravili celkem sedm soutěžních disciplín. Každá byla náročná, jiná než v minulých letech a dokonale prověřila schopnosti psovodů, poslušnost a další vlastnosti jejich svěřenců.

Pro služební psy byl jednou z nejobtížnějších disciplín takzvaný „revír v terénu“. V něm má pes časový limit na nalezení hledané osoby nebo osob ve vyznačeném zalesněném prostředí. Čas běží od jeho vypuštění psovodem, následně se po pokynu rozhodčího za psem vydá také psovod, pes musí jasným a jednoznačným způsobem označit výskyt osob v oblasti. Je samozřejmě rozdíl, pokud se hledá ztracená osoba, nebo pachatel trestné činnosti. I tyto situace jsou součástí závodu, při modelové situaci označené jako „přepad při pochůzce“, kdy agresor vyběhne zpoza krytu s cílem napadnout psovoda při jeho běžné činnosti. Pes musí promptní zákrok provést sám bez povelu a zareagovat na hrozící bezprostřední nebezpečí. Další modelové situace obvykle zahrnovaly variace zadržení prchajícího pachatele nebo zneškodnění jeho protiútoku proti hlídce.

V závodě bylo hodnoceno: celkové pořadí, nejlepší poslušnost dle platného národního zkušebního řádu ZVV 1, nejodvážnější pes a samozřejmě se rozhodovalo i o tom, kdo z VP má nejlepšího svěřence. Závod se podařilo úspěšně dokončit všem dvounohým, i čtyřnohým účastníkům. Mezi soutěžícími bylo zastoupeno i něžnější pohlaví, které statečně reprezentovala psovodka, rtn. Kristýna Pergerová z Táborského VeVP se psem jménem Atack.

Absolutním vítězem a držitelem putovního poháru a plakety se stal praporčík Jan Grúz se psem Viperem z Celní správy, druhou příčku obsadil František Škvrna se psem Chrisem z MP Praha a třetí příčka patřila podpraporčíkovi Maroši Ondrejkovi se psem Astonem ze Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenské republiky. Nejposlušnějším psem, a zároveň nejlepším psem VP, se stal malinois Messi rotného Pavla Petra z Velitelství Vojenské policie Tábor, který dosáhl na 97 ze 100 bodů. Nejodvážnější ze zúčastněných psů byl Chris strážníka MP Praha Františka Škvrny, o čemž mohou zasvěceně hovořit i figuranti, kteří měli možnost pocítit jeho odvahu a stisk na vlastní ochranný oblek - ringo.

Všichni účastníci získali kromě pohárů, pamětních plaket a účastnických diplomů i hodnotné sponzorské dary pro své čtyřnohé svěřence a bezesporu také cenné zkušenosti a uznání. A to nejen od kolegů, ale i přihlížejícího publika, které nedokázala od prožitku napínavých chvil odradit ani značná nepřízeň zářijového počasí Orlických hor.

Vedoucí pořadatel, major Střeštík, dokázal pro soutěžící zabezpečit bezchybné organizační zázemí. Všechny účastníky, provázela, navzdory dešti, usměvavá a uvolněná atmosféra a odměnou byla také výtečná kuchyně, kterou si soutěžící ani hosté nemohli dostatečně vynachválit. Mezi čestnými hosty nechyběl, spolu s velitelem Velitelství Vojenské policie Olomouc, plukovníkem Romanem Gottfriedem, ani brigádní generál Miroslav Murček, jenž je otcem původní myšlenky uskutečnit tento obranářský závod.

Velké poděkování patří celému organizačnímu týmu pod vedením majora Zdeňka Střeštíka, dále zkušeným, statečným figurantům z VeVP Olomouc a Celní správy, hlavnímu rozhodčímu, nprap. Romanu Valovi z Celní správy a v neposlední řadě také veterinárnímu dozoru z VvetÚ Hlučín.